Varroa Akarına Karşı Oksalik Asitin Bahar Aylarında Uygulanabilirliğinin Bilimsel Kanıtı !!! (Scientific Support for the Use of Oxalic Acid Against Varroa Mites in the Spring!!!)

Bahar Aylarında Bal Arısı Kolonilerine Oksalik Asit Süblimleşme (Duman) Tekniği Uygulaması Varroa Akarı İle Mücadelede Yüksek Düzeyde Etkili Olduğu Ortaya Çıktı

Journal of Apicultural Research bilimsel dergisinde 2021 yılında yayınlanan araştırma makalesinde baharda yeni oluşturulan bal arısı kolonilerine Uygulanan Oksalik asit süblimleşme tekniğinin koloni üzerine etkileri araştırılmıştır.

Koloniler Amerika Birleşik Devletlerinin Pennsylvania Eyaletinde oluşturulmuş, 14 koloniye uygulama yapılmış ve 13 koloni kontrol olarak ayrılmıştır. Araştırma kolonilerine 14 Nisan 2017 tarihinde her kovan başına 1 gr. Oksalik asit uygulanmıştır. Dumanlama makinasının ağzı kovan girişinden içeriye sokulmuş ve kristalize haldeki oksalik asittin duman haline geçebilmesi için 2 dakika beklenmiştir. Bu işlem devam ederken ve işlemden sonraki 10 dakika kovan girişleri kapalı tutulmuştur.

Araştırmacılar Oksalik Asit Duman uygulamasından hemen sonra ve 3 gün boyunca dip tahtasında bulunan levhanın üzerine varroa akarlarının artarak düştüğünü belirtmiştir. Uygulamanın ilkbahar aylarının ilerleyen dönemlerinde ana arının, kuluçka gelişimi ve arı topluluğu üzerinde olumsuz etkisinin göstermedi gözlenmiştir. Uygulamadan sonra sonbahar aylarında (Eylül ve Ekim) varroa ve buna bağlı olarak kanat deforme virüs düzeyinin önemli düzeyde azaldığı görülmüştür.

Oksalik Asit Duman Uygulaması

Araştırmacılar sezon ortasında uygulanacak olan kuluçka molası tekniğiyle birlikte  ilkbaharda uygulanacak olan Oksalik Asit uygulamasının arıcılar için akar kontrolünde önemli bir uygulama olabileceğini göstermişlerdir.

Arıcılarımız ve araştırmacılarımız konuyla ilgili daha geniş bilgiyi aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirler.

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00218839.2021.1985260?scroll=top&needAccess=true

Published by

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: